Kemal Memişoğlu: Yeni Sağlık Bakanı kimdir?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fahrettin Koca‘nın yerine Sağlık Bakanlığına Kemal Memişoğlu’nu atadı. Memişoğlu, yaklaşık 8 yıldır İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapıyordu.

Atama kararının Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası bir paylaşım yapan Memişoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Bakam Memişoğlu, X’te yaptığı paylaşımda şu mesajı verdi:

“Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım.

“Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanı’ mıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle.”

Aslen Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon’da doğdu.

58 yaşındaki Memişoğlu, 1990 yılında Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1995 yılında İstanbul’da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı oldu.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Memişoğlu, 1999-2000 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi’nde çalıştı.

2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yapan Memişoğlu, 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atandı.

Memişoğlu, 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu.

2007 yılında Beykent Üniversitesi’nde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitiren Memişoğlu, 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim olarak görev yaptı.

2012’de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanan Memişoğlu, Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü ve 06 Ekim 2016’da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Son olarak Sağlık Bakanlığına atanan Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunuyor.

Memişoğlu, evli ve 3 çocuk babası.


TIKLAYIN – Kulis | Kabine revizyonunun perde arkası: Özhaseki’nin gidişinde “deprem ihalelerindeki telkinler” etkili oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir