Bu TARLA’dan sadece 5 ülkede var, biri Türkiye’de

Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA), Türkiye’yi süper iletken elektron hızlandırıcı teknolojisine sahip sadece beş ülkeden biri haline getirdi. Bu başarı, Ankara Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ve daha sonra devlete ait bir araştırma laboratuvarı haline gelen TARLA’nın Faz-1 20 meV (em-ivi) demet hattı ile sağlandı. Bu laboratuvar, yerli donanım ve yetkinliklerle Türkiye’yi süper iletken elektron hızlandırıcı teknolojisine sahip az sayıdaki ülkeden biri yaptı.

TARLA, bilim ve mühendislik alanlarında önemli kazanımlar sağlamak için süper iletken teknolojisini kullanarak elektron hızlandırma yeteneği sunuyor. Bu teknolojiyle kanser hastalarına uygulanan ışın ve hadron tedavisi, parçacık fiziği, nükleer fizik, biyoteknoloji, nanoteknoloji, genetik, malzeme bilimi, endüstri, metroloji, kimya, enerji, savunma, uzay, iletişim, lazer gibi birçok alanda araştırma ve eğitim çalışmaları yürütülebiliyor.

TARLA’nın kurulumu Türk ekip tarafından gerçekleştirildi ve TARLA Başkanı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk liderliğindeki ekibin çabalarıyla şu ana kadar 35 milyon euro kaynak sağlandı. Prof. Öztürk, TARLA’nın önemini vurgulayarak, “TARLA ile Türkiye, hızlandırıcı teknolojilerine dayalı bilimsel çalışmalar konusunda önemli bir eşiği aşmış oldu.” dedi. TARLA Lider Araştırmacısı Dr. Veli Yıldız ise TARLA’nın Türkiye için eşsiz bir tesis olduğunu belirterek, “TARLA, Türkiye’yi kesinlikle ileri taşıyacak. Burada yapılan araştırmalarla hem teknolojinin geliştirilmesi hem de bilim insanlarına sunacağı imkanlarla yapılacak araştırmalarla kesinlikle teknoloji bir şekilde geri dönecek ve Türkiye’de hem teknoloji ilerleyecek hem bilim ilerleyecek.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir