Apple, Neden Yapay Zekâ İçin iPhone 15 Pro’yu Şart Koştuğunu Açıkladı

Yapay zekâ pazarındaki hareketlenme elbette ki Apple gibi teknoloji devlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Apple, büyük dil modelleri, görsel düzenleme, metin derleme gibi özellikleri de olan ve Apple Intelligence adını verdiği yapay zekâ araçlarını iPhone, iPad ve Mac cihazlara getirdi. 

Yeni yapay zekâ araçlarının tamamını kullanabilmek için Apple kullanıcılarının iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinden birini kullanmaları gerekiyor. Mac ve iPad tarafında ise cihazların içinde en azından M1 çip bulunması şartı bulunuyor. Bu durum açıklandığından beri kullanıcılar Apple’ın gerekçelerini merak ediyordu. Beklenen açıklama geldi. 

Apple Intelligence’ın gücü kararın sebebi oldu

Apple’ın Yapay Zekâ/Makine Öğrenimi Başkanı John Giannandrea, Pazarlama Şefi Greg Joswiak ve Yazılım Mühendisliği Şefi Craig Federighi, konuyla ilgili sorulara cevap verdi. Giannandrea, büyük dil modellerinin hesaplama açısından “pahalı” olduğunu, bu yüzden de cihazın bant genişliği, Apple Neural Engine’in boyutu gibi kıstaslara göre karar verdiklerini söyledi. Giannandrea’ye göre bu araçları eski modellerde kullanmak teknik olarak mümkün olsa da pratikte çok verimsiz ve yavaş oluyor. 

Gruber ise bu kararın pazarlama ile ilgili olup olmadığı sorusuna “Hayır, kesinlikle değil. Aksi takdirde son iPad ve Mac’lerimiz için de yapacak kadar akıllı olurduk.” dedi. Federighi ise yeni teknolojiyi mümkün olduğu kadar eski modellere de getirmeyi amaçladıklarını ancak donanım gereksinimi nedeniyle gerçekleştiremediklerini ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir